LOGO

gminny ośrodek kultury
w iwierzycach
z siedzibą
w wiercanach

Śpiew
Chór mieszany "WierCantus"
Kliknij tutaj
Kreatywność
Pracownia plastyczna
Kliknij tutaj
Muzyka
Kapela Wiercańska
Kliknij tutaj
Ruch
Jumping Frog & AeroMix & Zumba
Kliknij tutaj
Previous
Next

Historia budowy placówki kulturalno-oświatowej w Gminie Iwierzyce sięga roku 1966, kiedy to społeczność wsi Wiercany podjęła inicjatywę i rozpoczęła procedury związane z budową placówki, istniejącej początkowo jako Wiejski Dom Kultury. W 1975 roku budynek został oddany do użytku, a życie kulturalne w Gminie Iwierzyce zaczęło nabierać tempa. Pierwszym dyrektorem została Krystyna Kalita. W tym czasie działalność rozpoczęły zespoły: Zespół Tradycyjnego Tańca Ludowego, Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego, Kapela Ludowa (1982 r.) oraz Dziecięcy Zespół Teatralny (1985 r.). Większość imprez organizowano z myślą o młodzieży szkolnej i z jej przeważającym udziałem.

W 1985 r., decyzją lokalnych władz, Wiejski Ośrodek Kultury w Wiercanach przemianowano na Gminny Ośrodek Kultury w Iwierzycach, z siedzibą w Wiercanach. Rada Gminy wkrótce połączyła Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w jedną jednostkę budżetową. W strukturach GOK-u działała wówczas klubokawiarnia, w której można było miło spędzić czas, organizowano niedzielne wieczorki taneczne, cieszące się dużym zainteresowaniem. W ośrodku funkcjonowały także kino i klub wideo. W 1999 r. działalność GOK-u poszerzono o sport, co spowodowało zmianę nazwy instytucji na Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. W takich strukturach działał do 2004 r., kiedy to nastąpił podział GOKiS, skutkujący utworzeniem Gminnego Ośrodka Kultury w Wiercanach i Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwierzycach, natomiast sport przeszedł pod Urząd Gminy.

Z każdym rokiem oferta Ośrodka Kultury stawała się coraz bogatsza i bardziej różnorodna. Powstały nowe formacje, w tym Chór Męski (1991–1995) oraz Zespół Teatralny Dorosłych (1989 r.) pod kierownictwem Janusza Ignasa, początkowo nazwany „Wiercanioki”, a od 2007 r. noszący nazwę „Cembrowina”. Powstały zespoły tańca towarzyskiego Gracja, współczesnego Twister, Roxen i Impuls, nowoczesnego Blask, Scarlet i Promyk oraz artystyczno-sportowego Grawitacja. Młodzież muzycznie uzdolnioną zrzeszał zespół Wesołe Nutki, później Vocal. Swoje pasje muzyczne rozwijała także grupa jazzowa Chrobak Band.

W 2002 roku, w podziemiach budynku, powstała Izba Ludowa, mająca na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego w postaci przedmiotów codziennego użytku. Katarzyna Ignas, absolwentka etnografii na Uniwersytecie Wrocławskim, zgromadziła dziesiątki starych przedmiotów, które do dziś można oglądać, organizując tu np. szkolne lekcje historii.

W 2003 r. założono Gminne Centrum Informacji, które organizowało kursy informatyczne oraz świadczyło bezpłatną pomoc informatyczną dla mieszkańców.

W kolejnych latach sukcesy odnosiły zespoły teatralne „Wiercioszki” i „Cembrowina”, które szczyciły się wymagającym repertuarem. GOK aktywnie kształtuje życie kulturalne mieszkańców poprzez organizację corocznych konkursów, wystaw, prelekcji, spotkań z pisarzami i poetami, a także naukę gry na instrumentach. GOK współpracuje z instytucjami katolickimi i świeckimi, organizacjami kobiecymi oraz różnymi klubami i stowarzyszeniami.

Rozmiar czcionki
Kontrast